03145837557 info@royalmattres.ir

Blog

Homeتشکتاثیر لحاف و پتوی سنگین در درمان بی خوابی

تاثیر لحاف و پتوی سنگین در درمان بی خوابی

یکی ازشایع ترین اختلالات درتمام دنیا  بی خوابی است که  درهرفرد می تواند علت های مختلفی داشته باشد. همانطورکه می دانید نداشتن خواب کامل ومناسب باعث آسیب های مختلفی درفرد می شود که در ادامه مجله خواب داتیس به بیان آن می پردازیم.

۱. بی خوابی ظاهرتان را تغییر می دهد.
۲. بی خوابی به کاهش میل جنسی منجر می گردد.
۳٫ بی خوابی بدن شما را در برابر بیماری کم طاقت می کند.
۴. بی خوابی بر روی عملکرد مغز تاثیر مخرب و منفی دارد.
۵. بی خوابی وزنتان را افزایش می دهد که البته در بعضی افراد برعکس می باشد.
۶. بی خوابی به سلامت حافظه و تمرکز صدماتی جبران ناپذیری و خطرناک وارد می کند.

برای درمان بی خوابی  دردنیا روش های گوناگونی وجود دارد پژوهشگران وکارشناسان  دربروز ترین  پژوهش های خود دریافتند یکی ازروش های درمان بدخوابی وبی خوابی استفاده از پتو ، لحاف ورواندازهای سنگین است .

پتوهای سنگین باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن میشود .این روش درمدت ها قبل برای کمک به درمان کوکان مبتلا به اختلال های رشد ونیز کاهش استرس آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

اکنون دانشمندان در نظر دارند برای کاهش اختلال اضطراب و درمان مشکل کم خوابی و بی خوابی از این روش درمانی قدیمی استفاده کنند. فشار ناشی از پتوی سنگین باعث  کاهش هورمون های کورتیزول یاهمان استرس می شود ودرعضا افزایش ترشح هورمون خواب وآرامش ملاتونین وسروتونین شود.

این ترکیبات، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کنند و درنتیجه، احساس استرس، ترس و اضطراب جایش را به ریلکسیشن و احساس امنیت می دهد که این کاهش استرس منجر به افزایش ترشح هورمون خواب و آرامش ملاتونین و سروتونین می شود .

کارشناسان معتقداند استفاده از لحاف و پتوی سنگین در زمان خواب سبب درمان بی خوابی وبدخوابی می شود زیرا  پتو های با وزن سنگین که درجه حرارت بالا ایجاد می کنند.

جریان چیست؟
فشارلامسه عمیق، حسی از تماس است که از آغوش، نگه‌داشتن و فشرده شدن نشات می‌گیرد. ثابت شده که استفاده از پتوی سنگین، درمانی موثر برای کمک به تسکین اضطراب و آرام‌کردن بچه‌های اوتیسمی می‌باشد،

درواقع پتوی سنگین، تاثیر آغوش و آرمیدگی را همانند سازی می‌کند وتداعی کننده آغوش مادر در زمان نوزادی و خردسالی برای افراد درهرسنی است و سبب ایجاد آرامش و خواب عمیق در آن‌ها می‌شود

وزن پتوی سنگین، نقاط فشار موجود در بدن را فعال می‌کند و حسی ناخودآگاه از امنیت می‌دهد که موجب ترشح دوپامین و سروتونین می‌گردد. این ترکیبات، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می‌کنند.

.این روزها یکی ازمشکلات بزرگ عده زیادی ازمردم مشکل بی خوابی وبدخوابی است.

که به یک اپیدمی فراگیر دردنیا تبدیل شده است و می‌تواند سبب کاهش تمرکز، ابتلا به بیماری جسمی و روحی و احساس خستگی شود.

استفاده از پتوی سنگین در زمان خواب می‌تواند سبب کنترل حمله‌های عصبی، کمک به آرام سازی کودکان مبتلا به اوتیسم همچنین کمک به درمان اختلال هراس پس از سانحه در بازماندگان شود.

تاثیرات دیگر
پتوی سنگین، غیر از کاهش استرس و بهبود خواب، به حفظ عملکرد مناسب حافظه کمک می‌نماید چون خواب، حافظه‌ای را که شما در طول روز شکل داده‌اید تقویت می‌نماید. همچنین کمک می‌کند تا حافظه‌های جدید را هم به حافظه‌های قبلی ربط دهید.

این شیوه برای افرادی که دچار بی خوابی های استرسی یا مواردی ازاین دست هستند توصیه میشود. تا دیگر نیازی به استفاده از دارو‌های خواب آور نداشته باشند.

پژوهش درباره استفاده از لحاف و پتوی سنگین برای ایجاد آرامش و خواب عمیق به وسیله دانشمندان سوئدی اولین باردر سال ۲۰۱۵ انجام شده است.

سطح بالای هورمون کورتیزول دربدن سبب بی خوابی، اضطراب و افسردگی می‌شود.ماده سروتونینی هم یک انتقال دهنده عصبی است که به تنظیم چرخه خواب وبیداری و ساعت بیولوژیک بدن کم می‌کند. هورمون ملاتونین سبب ایجاد خواب و ادامه یافتن این حالت درفرد می‌شود.

اگردچار بی خوابی وکم خوابی هستید ازلحاف وپتوهای سنگین استفاده کنید.پتوی سنگین درزمان خواب می تواند باعث جلوگیری ازحمله های عصبی شود.

حال این سوال پیش می آید که استفاده ازپتوهای سنگین برای چه کسانی خوب است.؟
. اختلال دوقطبی

. اختلال تنش زای پس از رویداد (PTSD)

. اختلال کم توجهی- بیش فعالی (ADHD)

. اختلالات خواب

. اضطراب

. افسردگی

. شوک عاطفی

پارانویا.

طرز استفاده :

وزن پتوی شما کاملا شخصی و ذهنی است. بیشتر بزرگسالان وزن بین ۱۵ تا ۳۰ پوند را ترجیح می دهند. این وزن، مناسب و ایمن است چون عملکردهای حیاتی بدن را مختل نمی کند. کودکان و برگسالان مسن تر باید پیش از استفاده از پتوی سنگین، با پزشک مشورت نمایند. همچنین افرادی که مشکلات تنفسی ، گردش خون و یا موارد دیگر دارند نیز باید با پزشک مشورت کنند

POST A COMMENT